Nově přidané reporty

Aktuální akce
úterý 17. července 2018
Tunesday
23:00 Roxy, Praha
Biodan, Manio
středa 18. července 2018
Colours of Ostrava 2018
15:00 Dolní Vítkovice, Ostrava
Avenue 33
23:00 Roxy, Praha
Dan Cooley, Michael C
čtvrtek 19. července 2018
Colours of Ostrava 2018
15:00 Dolní Vítkovice, Ostrava
Electronic Warriors
23:00 Roxy, Praha
Fatty M, Lumiere
pátek 20. července 2018
Colours of Ostrava 2018
15:00 Dolní Vítkovice, Ostrava
HRADY CZ - Kunětická hora
16:00 Hrad Kunětická hora,
Divokej Bill, MARPO & TroubleGang, Pražský výběr,Tomáš Klus....
Refreshment
23:00 Roxy, Praha
sobota 21. července 2018
Colours of Ostrava 2018
15:00 Dolní Vítkovice, Ostrava
Rozmarné léto 2018
21:00 Máchovo jezero, Doksy
Tomáš Klus, Jaroslav Uhlíř, Žlutý pes, Voxel, Crossband a další
Definition House
23:00 Roxy, Praha
Reklama. Chcete ji také?

TUGRIKI: Udělat něco, co nebude nikdo čekat

Interview s kvartetem zkušených muzikantů, jež můžeme bez obav označit za "superskupinu".
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Tugriki v Jazz Docku: (křest alba)
středa 18. dubna 2018 19:00
(konec +- středa 18. dubna 2018 22:00)
Jazz Dock
Praha 5 - Smíchov (CZ)
Eponymní debutové album Tugriki, tedy čtveřice Dorota Barová (Tara Fuki či Aneta Langerová), Ľuboslav Petruška (Chiki liki tu-a, Korben Dallas), Igor 'Ozo' Guttler a Lukáš Fila (oba Korben Dallas) je na světě a sklízí první pochvalné ohlasy mimo jiné za svou originalitu a nezaměnitelnost. Doba víc než příhodná pro to, představit jej i naživo. A právě tak se v těchto dnech děje, když kvarteto zkušených muzikantů, jež můžeme bez obav označit za "superskupinu", vyrazilo na československé miniturné (facebook.com/tugriki/)

V jeho rámci se Tugriki zastaví mimo jiné i příští středu 18. 4. v pražském JazzDocku, kde album slavnostně pokřtí společně s Anetou Langerovou. Čekání na křest i další koncerty si můžete zkrátit naším rozhovorem, v němž se dozvíte leccos ze zákulisí vzniku Tugriki, nahrávání alba i budoucích plánů kapely...

Váš název je prý podle mongolské měny. Jak jste na něj přišli?

Lukáš Fila: Vznikl úplně náhodou. Stáli jsme před studiem, a Ozo, náš bubeník, mi radil, že bych si měl pořídit nové auto. Rovnou mi i jedno ukazoval. Ptal jsem se ho, kolik by stálo, a on odpověděl, že asi tak pět tugríků. Nikdo z nás ostatních to slovo předtím neslyšel, ale moc nás pobavilo, a začali jsme ho pak používat. Až potom jsme si řekli, že by to vlastně byl i pěkný název.

Potkali jste se jak? Na první pohled to vypadá, jako by Korben Dallas chtěli jen vyměnit zpěváka za zpěvačku...?

Lukáš Fila: Tak to si pamatuju úplně přesně!
(Dorka Barová se začíná smát...)
LF: V létě jsme měli hrát na akci Mosty – Gesharim. To je takové setkání interpretů z různých zemí visegrádské čtyřky. A byli jsme dotázáni, zda si nemůžeme najít nějakého Poláka nebo Maďara, který by si s námi zahrál. A Ozo má hrozně rád Tara Fuki, a už hodně dávno nám doporučoval, abychom si je poslechli. Takže jsem si je jednou poslechl, a zaujala mě jejich polština. A při té nabídce jsem si na to vzpomněl, a říkal jsem si, jestli je ta zpěvačka opravdu původem Polka. Tak jsem se po ní začal shánět a ukázalo se, že není. V létě jsme pak hráli v Praze ve Stromovce a Dorka se přišla podívat. Bylo hrozné počasí, bouřka, pršelo, ale přesto byla nadšená. Tam jsme si padli do oka.
Dorka Barová: A to jsme se tam opravdu setkali úplně poprvé.

Nápad je ale jedna věc a realizace druhá. Navíc jsou obě strany poměrně dost muzikantsky vytížené?

LF: Když se ukázalo, že Korben Dallas budou mít půlroční pauzu, protože zpěvák Juro má dítě, a chce se mu věnovat, okamžitě nás napadla Dorka. A uvědomili si, že na to budeme mít čas. A že klidně můžeme udělat něco, co nebude nikdo čekat.

Plánovali jste nějak? Mluvili jste dopředu o tom, co si kdo od toho slibuje a čemu se určitě chcete vyhnout?

DB: Ne. Vůbec. Jen jsme si zkrátka spolu chtěli zahrát a vyzkoušet, zda by to mohlo fungovat. Pak mi Lukáš začal posílat texty, já na ně vyráběla nějaké demáče, a poměrně dlouho jsme také hledali první možný termín setkání. A tam to z nás doslova vytrysklo. A přesvědčili jsme se, že to určitě stojí za to něco spolu zkusit.
LF: Plán opravdu nebyl žádný. Byla jen chuť něco společně zkusit. Původně také byla představa, že spolu budeme jen hrát, a pokud se podaří udělat nějaké nové skladby, tak je asi doplníme něčím od našich dalších kapel, možná zařadíme i něco převzatého. O nějakém albu jsme v té době vůbec neuvažovali, protože ještě nebylo ani jasné, jestli si budeme hudebně rozumět.
DB: Jenže pak jsme za první tři dny společného hraní měli nahrané základy šesti nových skladeb.

Otevřelo vám to nějaké nové dveře? K jiné hudbě, než jakou děláte se svými dalšími kapelami?

DB: Já si to s rockery užívám... (smích) Jinak jsem s nimi moc nehrála a ten feeling mě baví.
LF: A čeština...
DB: Čeština a slovenština pochopitelně taky. I když s Kuzmich Orchestra máme několik českých písniček, v takovém rozsahu jako tady, to jsou pro mě nové zážitky.
LF: Pro mě je to změna ještě větší. S Jurou z Korben Dallas, hrajeme společně už od čtrnácti let. Nikdy jsem s žádným jiným zpěvákem, natož zpěvačkou, nehrál. Takže pro mě to byl úplný krok do neznáma. Alespoň, že část kolektivu byli domácí! (smích) Navíc začít psát texty v ženském rodě, a ve finále některé ještě převádět do češtiny - to pro mě byly úplně nové souvislosti.

Jak spolupráci vnímáte teď, s odstupem? Jde o novou kapelu, která bude dál činná, a nebo je to jen jednorázový projekt, kdy jste vydali album, odehrajete k němu sérii koncertů, a pak se zas všichni rozejdete ke svým aktivitám?

DB: Původně asi taková představa byla, ale nyní, po tom jak se vše podařilo, a jak to začalo fungovat, by asi bylo škoda zůstat jen u desky a pár koncertů. Opravdu se to ukáže, až odehrajeme turné.

A dá se to skloubit s dalšími kapelami? Dorka třeba hraje i s Anetou Langerovou...

DB: ...Která ovšem – a byla to naprostá náhoda – oznámila pauzu ve stejné době, jako Juraj. Ale i po ní to myslím půjde. Asi bude trochu složitější logistika, kluci budou mít dvě kapely, ale já už jsem na organizaci hraní podle google kalendáře celkem zvyklá.

I proto jste album vydali tak rychle, a ještě dříve, než vůbec došlo na koncerty?

DB: Už první zkoušku jsme měli rovnou ve studiu, a co se nám líbilo jsme rovnou nahráli. A když nám to tak šlo, logicky jsme se začali bavit i o albu.
LF: Byli jsme připravení, že si ho vydáme sami. Ale k mému překvapení nám ze Supraphonu řekli, že se jim to líbí, a že by do toho šli. Což dodnes považuji za velmi velkorysé a pořád tak nějak čekám, že se někdy objeví ten opravdový příběh, proč se to stalo... (smích) A je pravda, že ta rychlost byla neobyčejná. V podstatě pár týdnů po tom, co jsme se dohodli a následně odevzdali nahrávku, byla deska venku.

O čem vaše písničky jsou? Mají nějaké společné téma?

LF (s přehnaně vážným výrazem): Je to alternativní pop o životě moderní ženy.
DB: Super! Novinář se v tobě nezapře. Pravdou je, že jsem dostala mnohem více textů a z nich si vybírala.
LF: A opět v tom nebyl žádný plán – ta jednotící nit časem přirozeně vyplynula. Byl to organický proces.


Co vašim skladbám říkal frontman Korben Dallas Juraj Benetin?

LF: Reagoval až překvapivě dobře. Myslím, že tomu fandí. Mám teď v plánu mu dát cédéčko a donutit ho k "recenzi". Navíc nevím jak on, ale já předpokládám, že to bude mít pozitivní dopad i na Korben Dallas – budeme více rozehraní, s novými zkušenostmi, a možná i novými fanoušky.

Jak se Dorce zpívají Lukášovy texty?

DB: Je to hodně nezvyklé. Ale zkušenost se zhudebňováním například cizí poezie už z minulosti mám. A je to inspirativní. Ta slova někam směřují, sama si říkají o náladu. Je to úplně jiné než si sednout k nástroji, a začít vymýšlet nějaký hudební motiv se zcela čistou hlavou, bez vnějšího ovlivnění. Lukáš mi jich navíc posílal opravdu hodně, tak jsem si mohla vybírat, a svůj příběh si tam vždy našla.
LF: Nicméně není to nějaké dogma, že texty musí být ode mne. Pokud Dorka přijde, že měla těžký víkend, a napsala dvacet textů a určitě je musíme zhudebnit, tak si řekneme "bezva", a jdeme nahrávat.
DB: Ostatně dva texty napsal i bubeník Ozo, a jeden od Míši Vejnarové jsem vytáhla "ze šuplíku".

Jak hodně se chystáte koncertovat?

DB: Vlastně mě až překvapilo, při tom, jak narychlo vše vznikalo, kolik koncertů se už na jaro a léto podařilo dohodnout, a kolik jich nakonec budeme mít. Křest bude 18. dubna v pražském Jazz Docku.
LF: Snažíme se řešit věci postupně. Album máme teď hotové, takže jsou nyní důležité koncerty. Abychom je odehráli co nejlépe, aby byli posluchači spokojení, my z toho budeme mít radost... O tom, jak budeme postupovat potom, budeme přemýšlet, až to bude aktuální.

Hovoří se o vás jako o "superskupině". Není to poněkud nadnesené?

LF: Samozřejmě, že je to trochu mediální berlička, ale na druhou stranu už opravdu něco za sebou máme – tak proč toho nevyužít? Navíc máme před očima jako varování ten nejhorší moment, který se každé superskupině může stát – tedy, že nakonec vůbec nezní jako kompaktní skupina a vlastně ani nemusí být super. Napadá mě přirovnání k fotbalovému mužstvu: To, že se podaří do něj sehnat ty největší hvězdy, ještě neznamená, že bude výsledkem skvělý tým. Proto naše interní ambice je znít kompaktně, a aby nám to společně fungovalo.

Uvažujete v hranicích toho, kam se s Tugriki chcete zařadit? Zda spíše k menšinovým posluchačům anebo naopak zkusit obohatit popovou scénu o něco nového?

LF: Těžko říci, jak to vnímají jiní, ale mám dojem, že s Korben Dallas se nám podařilo obojí. Můžeme hrát na alternativním festivalu i na čistě rockovém, můžeme hrát na náměstí, dostali jsme alternativní ceny a dělali hudbu pro televizní seriál určený pro prime time. I proto můžeme hrát v Praze v Jazz Docku, a zároveň jet turné jako předkapela Lucie. Možná je společným klíčem dělat hudbu tak, abychom jí věřili především my sami.
DB: Určitě jsou muzikanti, kteří dopředu přemýšlejí, pro koho chtějí hrát a jak má jejich hudba znít, aby byla úspěšná. Já jsem tohle ale nikdy neřešila. I proto jsme hrály s Tara Fuki na vážnohudebních i alternativních festivalech, v rockovém klubu i v kostele. Všude to zní maličko jinak, a pokaždé přijdou jiní lidé. Od mladých punkáčů až po seriózní důchodce – a to je přesně to, co mě na hudbě baví.

Připouštíte si i možnost neúspěchu?

DB: Pro mě to už nyní byl tak silný impuls a tolik nových zážitků, že i kdyby to bylo jediné, tak to bude stát za to.
LF: Přesně tak. Jistě, že nás zajímá, jak budou reagovat posluchači, zda budou na naše koncerty chodit, ale to důležité už špatně dopadnout ani nemůže. Navíc - já mám zkušenost z Korben Dallas, kde nás první úspěch, tak jak ho většina lidí vnímá, potkal až po třicítce. Předtím jsme si tak brnkali, občas i třeba pro pět lidí... Pamatuju si, jak se jednou přišel podívat můj otec, a když jsem se ho ptal, jak se mu to líbilo, tak pravil, že mu z toho naskočil opar. Takže když si dnes lidé pouštějí naše písničky, pořád mě to spíš udivuje, než že bych s tím nějak dopředu počítal.
DB: Já mám každopádně zatím ze svého okolí ohlasy jen kladné.
LF: Ano. Dokonce i mojí manželce se to líbí!


Dodal: Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a. s.
MiGa
(Michaela Gazdíková)
úterý 17. 4. 2018 08:00
Gazdíková, Michaela. 2018. TUGRIKI: Udělat něco, co nebude nikdo čekat. Vychytané.cz. [Online] 17. 4. 2018. [Citace: 17. 7. 2018.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=12106. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/TUGRIKI:--Udelat-neco,-co-nebude-nikdo-cekat
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
neděle 15. července 2018
Masters Of Rock 2018 neděle Dnes nově přidáno!
Areál Rudolf Jelínek, Vizovice
sobota 14. července 2018
Masters Of Rock 2018 sobota Dnes nově přidáno!
Areál Rudolf Jelínek, Vizovice
čtvrtek 12. července 2018
Masters Of Rock 2018 čtvrtek Dnes nově přidáno!
Areál Rudolf Jelínek, Vizovice
pátek 13. července 2018
Masters Of Rock 2018 pátek Dnes nově přidáno!
Areál Rudolf Jelínek, Vizovice

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.228s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


akce.vychytane.cz
bannery.vychytane.cz
BOOKING.vychytane.cz
Brno.vychytane.cz
Cesko.vychytane.cz
clanky.vychytane.cz
deabecko.vychytane.cz
dj.vychytane.cz
DJs.vychytane.cz
fotky.vychytane.cz
fotogalerie.vychytane.cz
fotoreport.vychytane.cz
fotoreporty.vychytane.cz
gacinema.vychytane.cz
Hodonin.vychytane.cz
home.vychytane.cz
Jihomoravsky_kraj.vychytane.cz
klub.vychytane.cz
kluby.vychytane.cz
Kromeriz.vychytane.cz
lfs.vychytane.cz
logo.vychytane.cz
medialnipartnerstvi.vychytane.cz
missacademia.vychytane.cz
Olomouc.vychytane.cz
parties.vychytane.cz
partnerstvi.vychytane.cz
party.vychytane.cz
plesutb.vychytane.cz
Praha.vychytane.cz
Prerov.vychytane.cz
redakce.vychytane.cz
reklama.vychytane.cz
search.vychytane.cz
stamgastagurman.vychytane.cz
trnkobrani.vychytane.cz
Uherske_Hradiste.vychytane.cz
Vsetin.vychytane.cz
Vyskov.vychytane.cz
web.vychytane.cz
www.vychytane.cz
Zlin.vychytane.cz
Zlinsky_kraj.vychytane.cz
(c) Vychytané.cz, 2004-2018
Vaše IP: 54.81.195.140
Serverový čas: úterý 17. července 2018 11:54